Szerinted mit csinál a stílustanácsadó? Ki a stílustanácsadó? Valaki, aki has-szorítós bugyit tukmál rád, és még pénzt is kér érte? Szerinted ez csak kitalált szakma, amely nem termel igazi hasznot? Úgy gondolod, Neked nincs szükséged tanácsadóra? Azt hiszed fölösleges pénzt kiadni ilyesmire, vagy pont azt, hogy nem tudnád megfizetni? Most kiderül, mi az igazság!
1. tévhit: „Stílustanácsadó? Az olyan, mint a stylist, nem?”
Igen is, meg nem is. Valóban, mind a két szakma képviselői a külső megjelenéssel foglalkoznak, de eltérő célokkal. A stylist média-személyiségek, sztárok, fotómodellek, tévéműsorok, reklámok számára válogatja össze a ruhákat és kiegészítőket. Ő tulajdonképpen nem más, mint egy látvány-tervező, aki a saját művészi ízlése szerint alakítja ügyfelei megjelenését. Az ő szakmája közelebb áll például egy divattervezőéhez, mindketten remekműveket alkotnak, ahol a cél a látványosság elérése.
Ezzel szemben a stílustanácsadónak privát ügyfelei vannak, akiknek a megjelenését közösen alakítják ki. A tanácsadó legfőbb célja, hogy olyan szolgáltatást nyújtson, amitől az ügyfele jól érzi magát miközben megtanulja a megjelenésével kifejezni személyiségét.
A stílustanácsadó nagy segítséget nyújthat egy hétköznapi embernek öltözködési problémái megoldásában. Segít kiválasztani az alkatodnak, színtipusodnak megfelelő öltözéket, tanácsot ad arra vonatkozóan, hogy a ruhatáradat milyen darabokkal bővítsd. Megtanít a ruhák kombinálásának szabályaira. Ráadásul mindezeket személyiséged figyelembe vételével.
2. tévhit: „Ha elmegyek egy stílustanácsadóhoz, olyan ruhákat fog rám adni, amiben majd rosszul érzem magam.”
Ki kell, hogy ábrándítsalak, a stílustanácsadó nem fog rád adni semmit. Ő csupán megmutatja az alternatívákat, javaslatokat tesz, de a végén Te döntessz. Mint már írtam a sylist a saját ízlése szerint öltöztet fel, de egy stílustanácsadónak a legfontosabb, hogy jól érezd magad. Mint a fodrász: egy jó fodrász sokat segíthet a megfelelő hajszín és forma kiválasztásában. De ki ne járt volna úgy, hogy a tervezett egy centi vágásból öt lett? Ilyenkor persz úgy éreztük magunkat, mint akit megkopasztottak és átvertek.
Ezért is nagyon fontos, hogy mielőtt felfogadsz egy tanácsadót kérdezz tőle bátran, hiszen mindenkinek jobb, ha a közös munka gördülékenyen zajlik. Ő akkor tud Neked a legtöbbet segíteni, ha megismeri a személyiségedet, és már az elején kiderül, hogy miben érzed a legjobban magad.
3. tévhit: „A stílustanácsadást csak a felsőbb réteg engedheti meg magának”
Ez nem feltétlenül igaz. Természetesen vannak olyan tanácsadók, akik a felsőbb réteget célozzák meg, és szinte kizárólag csak üzletemberekkel dolgoznak, de ma már egyre több tanácsadó foglalkozik a hétköznapi emberekkel is. Nézd meg az árfekvést, abból láthatod ki melyik rétegnek akar szolgáltatni. Itt „az olcsó húsnak híg a leve” mondás nem érvényes, mivel ez egy kreatív szakma. Általánosságban elmondható minden tanácsadói munkáról, hogy nehéz meghatározni, hogy mennyi értéket termelnek, mennyit ér a munkájuk. Azt tanácsolom, hogy érdeklődj személyesen a tanácsadónál, hogy mit kapsz pontosan a pénzedért, hogy elkerülhesd a későbbi csalódást.
Folytatása következik!