Szerinted mit csinál a stílustanácsadó? Ki a stílustanácsadó? Valaki, aki has-szorítós bugyit tukmál rád, és még pénzt is kér érte? Szerinted ez csak kitalált szakma, amely nem termel igazi hasznot? Úgy gondolod, Neked nincs szükséged tanácsadóra? Azt hiszed fölösleges pénzt kiadni ilyesmire, vagy pont azt, hogy nem tudnád megfizetni? Most kiderül, mi az igazság!
4. tévhit: „A barátnőm is ”stílustanácsadó”, ehhez nem kell különösebb tudás”
Ez bizony tényleg így van: bárki lehet stílustanácsadó/stylist. Nincs rá hivatalos egyetemi képzés, állami diploma, nem kell felesküdniük a szakma védelmére, stb. De szerinted csak az lehet értékes tudás, amiről papírod is van? Vegyünk egy egyszerű példát: a nyelvtanulást. Ha én elmegyek Olaszországba, kint élek évekig, megtanulom a nyelvet, de nincs róla nyelvvizsgám, az azt jelenti, hogy nem is tudok olaszul?
Ugyanígy, attól, hogy én azt állítom magamról, hogy 5 nyelven beszélek, az már biztosan úgy is van? Sajnos sokan próbálnak pénzt csinálni a hiszékeny emberekből, ezért előfordulhat, hogy már Te is találkoztál önjelölt tanácsadókkal, akiknek valódi tudásuk nem volt.
Na és akkor mégis hogyan szűrjük ki az ilyeneket? Itt is csak azt tudom tanácsolni, hogy járj utána, hogy mit kapsz a pénzedért.
Például a látatlanban adott tanácsok a profizmus hiányát jelenthetik. Én nem megyek senkivel vásárolni gardróbelemzés nélkül, mivel az ügyfeleim sokszor nem is tudják menyi lehetőség van a ruhatárukban. A közös vásárlásnak pont az az értelme, hogy átnézzük a ruhásszekrényt, és megállapítjuk, hogy milyen hiányzó darabok vannak. Ezzel az ügyfél elkerülheti a fölösleges pénzkidobást egy hatszázhuszadik ugyanolyan felsőre.
Az előadásokkal hasonló a helyzet. Én is szoktam tartani különböző helyszíneken előadást és nyilvános tanácsadást, de ott csak az információ töredéke jut el a hallgatósághoz. Egy ilyen előadás érdekes, és hasznos is lehet, de a megjelenésedet reggel a ruhásszekrényedből állítod össze. És bizony amikor ott állsz, már nem biztos, hogy olyan tisztán fogod érteni a dolgokat, mint ahogy az előadás alatt gondoltad.
5. tévhit: „Nekem nincs szükségem stílustanácsadóra!”
Biztos vagy benne? Azt gondolod, hogy nem a külső számít igazán, hanem a belső értékek? Igen, hosszú távon valóban egy ember belső tulajdonságai a fontosak, de a mai rohanó világban esélyt sem kapunk a hosszú távra. Mindenki siet, gyorsan kell dönteni, hatalmas a választék, és ez igaz a munkakeresésre, karrierépítésre, párkapcsolatokra, magánéletre egyaránt. Az első találkozáskor egy perc alatt döntjük el a másikról, hogy az milyen ember, és utána gyakran nincs második esély. Talán amikor meglátsz egy koszos-büdös-szakadt embert, Te nem arra gondolsz, hogy hajléktalan? Pedig lehet, hogy csak balesete volt, és amúgy sikeres üzletember. Persze ez egy nagyon szélsőséges példa, de azt senki nem tagadhatja, hogy igenis számít a külső.
Vagy Te ezt már mindet tudod? Tökéletes a megjelenésed, mely összhangban van a belsőddel? Mindig tudod, hogy mit sugallsz magadról az öltözködéseddel? Tudod, hogy milyen színek, szabások a legelőnyösebbek számodra? Tudod, hogy hogyan mutasd magad sikeresnek, megbízhatónak, határozottnak? A Te szekrényedben nem lóg egyetlen ruha sem, amit megvettél és aztán sosem hordtad? Mert, ha így van, akkor lehet, hogy tényleg nem tudok neked újat mondani.
Egy barátom mondta a következőt: „Az emberek nyolcvan százaléka nem tudja, hogy baj van a megjelenésével, vagy hogy nem azt sugallja, amit ő szeretne. De Nekem addig jó, amíg ez így van, mert így csak húsz százalékkal kell versenyeznem!”
Szerinted az emberek hány százaléka nem tudja a jó megjelenés szabályait? És te hova tartozol?